Μ.Π.Ο.Υ.Μ.
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

Καλή Δύναμη

2 απαντήσεις

Πήγαινε κάτω

Καλή Δύναμη Empty Καλή Δύναμη

Δημοσίευση  Ηλίας Τετ Ιαν 23, 2008 5:25 pm

Αγαπητέ αναγνώστη,

για να έφτασες ως εδώ πρέπει να έχεις και εσύ κάποια αγάπη για την Ελλάδα.

Για αυτό, και προσπαθώντας να διαφοροποιήσω τον εαυτό μου από το ιδιαίτερα δημοφιλές ρεύμα του "δεν-φταίω-εγώ-ο-άλλος-είναι-χειρότερος", θα ήθελα να σου ευχηθώ καλό κουράγιο στον αγώνα σου και να σου ζητήσω συγνώμη για το οτι δεν έδωσα εγώ όπως θα έπρεπε τον δικό μου.

Θα ήθελα επίσης να με συγχωρέσεις που τέτοια σχολεία και παιδεία σου παρέδωσα (εγώ ο γεννηθής το τέλος του 70).

Δικιά μου ήταν η πρώτη χρονιά που κάναμε κατάληψη σε γυμνάσιο (σηκώθηκαν δυο μ@λ@κες μετά την προσευχή και φώναξαν "κατάληψη") και χαιρόμασταν που θα χάναμε μάθημα. Και παραδώσαμε στην επόμενη τάξη (και την επόμενη γενιά) την υπέροχη παράδοση του να κλείνουν τα γυμνάσια και τα λύκεια κάθε χρόνο από κάνα μήνα για να σπάμε καρέκλες και να κάνουμε πάρτι και να το παίζουμε επαναστάτες.

Δικιά μου ήταν και η γενιά που δεν μπορούσες να πεις τίποτα υπέρ πατρίδος. Δεν είχαμε τότε πάρει πρέφα ούτε τα περί Σκοπιανών ούτε το οτι τα Βαλκάνια ήταν καζάνι που βράζει, και ήμασταν γεννηθείς και μετά το 74.

Δικιά μου ήταν η γενιά που ακόμα ξεθάβαμε νεκρούς από το πολυτεχνείο (δεν ξέρω αν ακόμα λένε αριθμό νεκρών κάθε 17 Νοέμβρη). Και από το 1992 ως το 1993 βρήκαν καμιά 10ριά ακόμα. Και οι περισότεροι νόμιζαν οτι τα γεγονότα του πολυτεχνείου γίναν το 74, και όχι το 73.

Δικιά μου ήταν η γενιά που ο αξύριστος-μουσάτος αριστερός φιλόλογος (με το ξεβαμένο ροζ τζιν) ήταν "δικός μας" ενώ ο θρησκευτικός που ερχόταν στην τάξη με σακάκι "ξενέρωτος", και ο ιστορικός που οργάνωνε μαθητικές αρχαίες τραγωδίες "ονειροπαρμένος".

Δικιά μου ήταν η γενιά που έλεγε οτι δεν μπορεί να μας κουνηθεί η Τουρκία γιατί έχει τόσες μειονότητες που άμα κάνει τίποτα θα διαλυθεί από μέσα (τότε που ακόμα οι Αλβανοί λέγανε πως είναι Βορειοηπειρώτες) και οι μόνοι ταραξίες στα λεωφορεία ήταν οι γύφτοι.

Για αυτό σου εύχομαι καλή δύναμη και μακάρι στην επόμενη γενιά που θα περάσει από τα σχολεία να παραδώσεις κάτι καλύτερο από αυτό που παραδώσαμε εμείς σε εσένα.


Ηλίας

Ηλίας

Αριθμός μηνυμάτων : 7
Ημερομηνία εγγραφής : 23/01/2008

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Καλή Δύναμη Empty Απ: Καλή Δύναμη

Δημοσίευση  Admin Τετ Ιαν 23, 2008 11:09 pm

(πλου συγκινητικά αυτά που λες)

Ας κοιτάξουμε μπροστά.
Τώρα ήρθε η δική μας σειρά να αναμετρηθούμε με το σύστημα και να το λυγίσουμε .
Τώρα ήρθε η δική μας σειρά να μην αφήσουμε κανένα πουθενά και ποτέ να μιλάει κατά της Ελλάδος , της πατρίδος.
Τώρα ήρθε η δική μας σειρά να μη ξεχάσουμε τα σκλαβωμένα αδελφά , που έχει παραμελήσει το δημοσιογραφικό παραπέτασμα
Τώρα ήρθε η δική μας σειρά να δείξουμε ότι μπορούμε!


Ελπίζω να τα καταφέρουμε
Admin
Admin
Admin

Αριθμός μηνυμάτων : 96
Ημερομηνία εγγραφής : 20/01/2008

https://mpoum.forumgreek.com

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επιστροφή στην κορυφή


 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης