Μ.Π.Ο.Υ.Μ.
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

ΓΙΑ! ΣΕ ΟΛΟΥΣ!

3 απαντήσεις

Σελίδα 1 από 2 1, 2  Επόμενο

Πήγαινε κάτω

ΓΙΑ! ΣΕ ΟΛΟΥΣ! Empty ΓΙΑ! ΣΕ ΟΛΟΥΣ!

Δημοσίευση  Admin Σαβ Ιαν 26, 2008 12:57 am

Εδω έχω ενεργοποίηση την ιδιότητα , να γράφει κανείς χωρίς να είναι μέλος
Admin
Admin
Admin

Αριθμός μηνυμάτων : 96
Ημερομηνία εγγραφής : 20/01/2008

https://mpoum.forumgreek.com

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΓΙΑ! ΣΕ ΟΛΟΥΣ! Empty Απ: ΓΙΑ! ΣΕ ΟΛΟΥΣ!

Δημοσίευση  admin2 Σαβ Ιαν 26, 2008 12:58 am

μια χαρά δουλεύει

admin

admin2
Επισκέπτης


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΓΙΑ! ΣΕ ΟΛΟΥΣ! Empty Απ: ΓΙΑ! ΣΕ ΟΛΟΥΣ!

Δημοσίευση  γιώργος Κυρ Ιαν 27, 2008 8:52 am

Μπραβο για την προσπάθεια της νέας αυτής κίνησης...

γιώργος
Επισκέπτης


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΓΙΑ! ΣΕ ΟΛΟΥΣ! Empty Απ: ΓΙΑ! ΣΕ ΟΛΟΥΣ!

Δημοσίευση  Βασίλης Τρι Ιαν 29, 2008 6:33 am

Αν σήμερα η Ελλάς μπορεί να ισχυρίζεται πως υπάρχει ελπίς, να ξέρετε πως μόνο ΕΣΕΙΣ, η νέα γενιά μπορεί να δημιουργήσει τέτοιες προϋποθέσεις!! Είμαι πάνω από 35 ετών και ειλικρινά νιώθω τουλάχιστον αγανάκτηση για όλα όσα διαδραματίζονται καθημερινά στη χώρα μας. Δεν γνωρίζω ακριβώς τα πιστεύω και τις αντιλήψεις σας, αλλά όσο αυτά είναι ποτισμένα από αγάπη για την πατρίδα μας και τον Ελληνισμό, τότε είναι ευκαιρία ΕΣΕΙΣ να αποτελέσετε επιτέλους το σπίρτο που θα ανάψει τη φωτιά για να καλύψει μία για πάντα το σκοτάδι.

Αξίζουμε πολλά περισσότερα, αλλά νομίζω πως έφτασε η στιγμή όλοι εμείς που ζούμε και πιστεύουμε για την ΕΛλάδα και ότι μεγαλειώδες την χαρακτηρίζει, να λάβουμε δράση, με αιχμή του δόρατος τη ΝΕΟΛΑΙΑ, όπως παλιά.

Για να καμαρώνουμε επιτέλους για την Ελλάδα μας!

Βασίλης
Επισκέπτης


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΓΙΑ! ΣΕ ΟΛΟΥΣ! Empty Μια διαφορετικη αποψη

Δημοσίευση  πυγμαλιω Πεμ Ιαν 31, 2008 1:17 pm

Δυστυχως οι αποψεις σας παιδια ειναι ομοιες με αυτες ακροδεξιων, φασιστικων και χουντικων αντιληψεων και ιδεολογιων.
Σεβομενος παντα και την πιο ακραια (και αντιθετη προς εμε) αποψη - ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ εχουμε- καλο θα ηταν να
ξανασκεφτειτε, να ξαναπροβληματιστειτε για το ποιος μακακας ανθρωπος σας εχει μεταδωσει τετοιες ιδεες.
Το φορουμ καλλιστα θα μπορουσε να ανηκει σε ναζιστικο μελος αφου οι χαρακτηρισμοι βρωμιαρηδες, ΒΑΡΒΑΡΟΙ, χλεμπουρες κλπ που αναφερονται σε αλλους ΣΥΝΑΝΘΡΩΠΟΥΣ μας μονο απαραδεκτοι και κατακριτεοι μπορουν να χαρακτηριστουν.
Και επειδη μεσα στην παραζαλη της εφηβειας, τα οικογενειακα προτυπα (Στρουμφιτα για εσενα το λεω) και την αναμπουμπουλα της κοινωνιας
που ζουμε (και οπως σωστα επισημαινετε) ειναι εμφανες σε εναν εξωτερικο παρατηρητη -λιγο μεγαλυτερο απο εσας που εχει σπουδασει και σε Ελλαδα και σε Αγγλια και γνωριζει τι θα πει μεταναστευση και ρατσισμος - οτι αλλου το πηγαινατε (προβλημα στην εκπαιδευση) και τελικα αλλου καταληξατε (καταρες σε αλλοδαπους, ξενοφοβια, ρατσισμος κλπ.)

Ενα πραγμα σας λεω μονο. Οταν θα βρεθειτε εξωτερικο καποια στιγμη και σας φερθουν με τους παραπανω μειωτικους χαρακτηρισμους τοτε θα αλλαξετε τα ηδη κουρασμενα σας μυαλα.

Φιλικα παντα!

πυγμαλιω
Επισκέπτης


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΓΙΑ! ΣΕ ΟΛΟΥΣ! Empty Απ: ΓΙΑ! ΣΕ ΟΛΟΥΣ!

Δημοσίευση  Admin Πεμ Ιαν 31, 2008 1:37 pm

πυγμαλιω έγραψε:Δυστυχως οι αποψεις σας παιδια ειναι ομοιες με αυτες ακροδεξιων, φασιστικων και χουντικων αντιληψεων και ιδεολογιων.
Σεβομενος παντα και την πιο ακραια (και αντιθετη προς εμε) αποψη - ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ εχουμε- καλο θα ηταν να
ξανασκεφτειτε, να ξαναπροβληματιστειτε για το ποιος μακακας ανθρωπος σας εχει μεταδωσει τετοιες ιδεες.

Το φορουμ καλλιστα θα μπορουσε να ανηκει σε ναζιστικο μελος αφου οι χαρακτηρισμοι βρωμιαρηδες, ΒΑΡΒΑΡΟΙ, χλεμπουρες κλπ που αναφερονται σε αλλους ΣΥΝΑΝΘΡΩΠΟΥΣ μας μονο απαραδεκτοι και κατακριτεοι μπορουν να χαρακτηριστουν.

Και επειδη μεσα στην παραζαλη της εφηβειας, τα οικογενειακα προτυπα (Στρουμφιτα για εσενα το λεω) και την αναμπουμπουλα της κοινωνιας
που ζουμε (και οπως σωστα επισημαινετε) ειναι εμφανες σε εναν εξωτερικο παρατηρητη -λιγο μεγαλυτερο απο εσας που εχει σπουδασει και σε Ελλαδα και σε Αγγλια και γνωριζει τι θα πει μεταναστευση και ρατσισμος - οτι αλλου το πηγαινατε (προβλημα στην εκπαιδευση) και τελικα αλλου καταληξατε (καταρες σε αλλοδαπους, ξενοφοβια, ρατσισμος κλπ.)

Ενα πραγμα σας λεω μονο. Οταν θα βρεθειτε εξωτερικο καποια στιγμη και σας φερθουν με τους παραπανω μειωτικους χαρακτηρισμους τοτε θα αλλαξετε τα ηδη κουρασμενα σας μυαλα.

Φιλικα παντα!

Μάλιστα. θεωρείς τον χαρακτηρισμό "Βάρβαρος" ναζιστικό. αυτόν τον χαρακτηρισμό τον χρησιμοποίησαν πρώτοι οι αρχαίοι έλληνες και με χειρότερη σημασία απο την σημερινή. Δηλαδή οι αρχαίοι Έλληνες ήταν Ναζιστές;

Θεωρείς τον χαρακτηρισμό "Βρομιάρηδες" ναζιστικό. Δηλαδή για σένα όλοι καθαροί.... και αν πεις έναν βρώμικο , βρομιάρη είναι ναζιστικό φασιστικό , ακραίο... Μόνο και μόνο επειδή διατύπωσες μια πραγματικότητα... Μαλιστά.

Μας βρίζεις , με γενικόλογα , λέγοντάς μας ρατσιστές κτ.λ. . Λες και μας ξέρεις καλά , λες και χθες συζητούσαμε. Ποιος είσαι ρε φίλε και δεν θυμάμαι πότε συζητούσαμε;

Και σχετικά με το εξωτερικό; Θα στα πεί ο Περικλής Γιαννόπουλος :
"Αυτός ο ανώτερος,ο πλούσιος,ο ανεπτυγμενος, ο ταξιδευμενος,ο παντογνωστης, ο παντοκριτης, ο ιατρος , ο δικηγορος , ο πολιτικος , ο παππας , ο δασκλαος , ο καθηγητης , ο τραπεζιτης, ο εμπορός, ο ανθρωπος του πνευματος που επηγε εις την Ευρωπη και εγυρισε ΞΕΝΟΜΑΝΗΣ , είναι αμαθής. Επήγε και εγυρισε κουτσουρον. Δι' αυτο είναι ξενομανής. Επηγε και εγυρισε χωριατής δι' αυτο είναι ξενομανής.Οτι ειδε, οτι εμαθε δεν του εχρησιμευσεν εις τιποτε. Δεν εδιορθωσε το κεφαλι, το εχάλασε. Δεν εφωτισθη , αλλα ετυφλωθη δια παντα. Δι΄αυτο ειναι ξενομανης.
Admin
Admin
Admin

Αριθμός μηνυμάτων : 96
Ημερομηνία εγγραφής : 20/01/2008

https://mpoum.forumgreek.com

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΓΙΑ! ΣΕ ΟΛΟΥΣ! Empty Απ: ΓΙΑ! ΣΕ ΟΛΟΥΣ!

Δημοσίευση  πυγμαλιω Πεμ Ιαν 31, 2008 4:00 pm

Σορρυ ΡΕ φιλε (οπως με αποκαλεσες) που καταθεσαμε μια αποψη διαφορετικη απο την δικη σου. Εαν θελεις στο φορουμ σου να μιλας εσυ και οι 10-20 κολλητοι σου να το ελεγες στους κανονες. Παρασυρθηκα. Νομιζα οτι ειμαι σε ενα φορουμ που αντεχει τον αντιλογο και την διαφορετικη αποψη αλλα...

Οσον αφορα για τους βαρβαρους, μπορει η αρχαιοι Ελληνες να μην ηταν ναζιστες, αλλα δεν θα πω οτι ηταν και σωστοι σε αυτο το θεμα.Τι εχουν δηλαδη το αλαθητο? Τι πα να πει οι αλλοι ειναι βαρβαροι? Ολοι ανθρωποι ειμαστε. Ελληνες, ζουλου, Αγγλοι, Γαλλοι , Αμερικανοι, Ασιατες, Αφρικανοι, Αλβανοι, Ρωσοι, Κινεζοι κλπ

Δευτερον, διαβασα τον χαρακτηρισμο βρωμιαρη και δεν νομιζω να αναφερεται μονο για να τονισει την υγιεινη καποιου φτωχου μεταναστη αλλα να μειωσει περαιτερω τη προσωπικοτητα και την υποσταση του.

Οσον αφορα για την ξενομανια που με κατηγορησες, να σου διευκρινισω πως ειμαι υπερηφανος που ειμαι Ελληνας, διαφημισα την χωρα μου στο εξωτερικο για τον πολιτισμο της (οχι τον ρατσισμο της), και ειμαι ευγνωμων σε ολους τους ''βαρβαρους'' που δεν με ξεχωρισαν απο το πληθος, δεν με εδειξαν με το δακτυλο, δεν με ειπαν βρωμιαρη, δεν με απομονωσαν, δεν με εκμεταλλευτηκαν για ενα κομματι ψωμι και με βοηθησαν πολλακις να πετυχω τους επαγγελματικους μου στοχους. Ηρθα πισω να προσφερω στην πατριδα μου αυτα τα οποια η ιδια η πατριδα δεν προσεφερε σε εμενα λογω του σαπιου συστηματος που υπαρχει. Και πιστεψε με για το εκπαιδευτικο συστημα (γιατι για αυτο το λογο ανοιξατε αυτο το σαιτ) δεν φταινε οι ''βαρβαροι''. Ισως ο ''βαρβαρος'' που υπαρχει μεσα μας...

Καληνυχτα σου και συγγνωμη που σε ξυπνησα απο την νιρβανα σου.

πυγμαλιω
Επισκέπτης


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΓΙΑ! ΣΕ ΟΛΟΥΣ! Empty Απ: ΓΙΑ! ΣΕ ΟΛΟΥΣ!

Δημοσίευση  πυγμαλιω Πεμ Ιαν 31, 2008 4:16 pm

και διορθωση για να μην με πειτε βαρβαρο:

4 σειρα το η με οι (πληθυντικος) (αναθεμα τα greeklish) Very Happy

πυγμαλιω
Επισκέπτης


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΓΙΑ! ΣΕ ΟΛΟΥΣ! Empty Απ: ΓΙΑ! ΣΕ ΟΛΟΥΣ!

Δημοσίευση  Kanenas Πεμ Ιαν 31, 2008 7:10 pm

"βρωμιαρηδες, ΒΑΡΒΑΡΟΙ, χλεμπουρες κλπ που αναφερονται σε αλλους ΣΥΝΑΝΘΡΩΠΟΥΣ μας "

Πυγμαλίων και τα καρκινικά, κύτταρα είναι, αλλά κανείς δεν σέβεται την φύση τους ως κύτταρα και όλοι τα αφαιρούν. ΠΑΣ ΜΗ ΕΛΛΗΝ ΒΑΡΒΑΡΟΣ είπαν οι Έλληνες πανεπιστήμονες και έτσι είναι. Η Ελλάδα είναι γνωστή χάρις αυτούς τους αρχαίους και χάρις αυτών που πετσόκοψαν τους σκυλότουρκους, ξέρεις τους φίλους σου...
Οι μαθητές μίλησαν και εσείς ψάχνετε υποκινητές. Σε αφήνω να χαϊδεύεις το έρεβος, και αν εσύ σπούδασες τώρα καλό μου με τα λεφτά του μπαμπά σου, είσαι πολύ μικρός για να θυμάσαι πώς ήταν η Ελλάδα πρίν 40 χρόνια. Μέχρι τώρα είδαμε το χάλι του κοινοβουλευτισμού και των νέων (ριζοσπαστικών, αριστερών, ευρωπαϊκών, προοδευτικών) ιδεών και οι παλιοί όπως εγώ και οι νέοι όπως αυτά τα παιδιά δεν τις θέλουμε. Με τα υβρίδια που μας εισάγουνε μας χωρίζει αίμα, δεν είναι τυχαίες οι εισαγωγές, το αίμα νερό δεν γίνεται. Αεί στο καλό της Παναγιάς για να μην σε στείλω στου αλλουνού τη μάνα και αν θες πολυπολιτισμική κουλτούρα να πας στην Αμερική με τα άλλα ζώα.

Kanenas
Επισκέπτης


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΓΙΑ! ΣΕ ΟΛΟΥΣ! Empty Απ: ΓΙΑ! ΣΕ ΟΛΟΥΣ!

Δημοσίευση  DaNaI_13 Παρ Φεβ 01, 2008 8:41 am

Ξερεις κατι Πυγμαλιωνα?Δεχομαι τη γνωμη σου και την αποψη σου εγω προσωπικα.
Το θεμα ειναι οτι ολοι κολλατε εκει.
Οποιος δεν δεχεται το διαφορετικο αυτο που μας προσφερει το συστημα λεγεται φασιστης?
Εγω ρε φιλε δεν γουσταρω να κραταει καποιος ξενος την Ελληνικη σημαια!Θελω να την κραταει Ελληνας.Και δεν πιστευω και ο Αλβανος ο Τουρκος ο Ζουλου να με δεχοταν εμενα στη χωρα του με απεραντη αγαπη προσφεροντας μου ολους τους ανοιχτους οριζοντες.Ή νομιζεις οτι μας θελουν στη χωρα τους?προσπαθησε να πας να μεινεις στην Αλβανια
Κατσε και σκεψου το αυτο.
Κατα δευτερον εσυ ρε μεγαλη ψυχη για ποιο λογο μας χαρακτηριζεις φασιστες και χουντικους?Εσυ δεν εισαι ρατσιστης.Εμεις ειμαστε οι ρατσιστες.Εμεις χρησιμοποιουμε απρεπεις χαρακτηρισμους.
Τελος παντων επειδη δεν εχω καμια διαθεση να δεχτω λαθρομεταναστες στη χωρα μου και να δεχομαι να βριζουν συμμαθητες αλλα και μενα να κοροιδευουν και να μας δουλευουν κανονικοτατα θεωρουμαι φασιστρια.
Εγω δεν μπορω να δεχθω τον Αλβανο που με βριζει χειρονομει και με δουλευει.Εσυ μπορεις?δικο σου θεμα!
Και αν το παρουμε ετσι ειμαι ευχαριστημενη που με αποκαλεις ''φασιστρια''
Κατσε ενταγμενος στο συστημα
αλλα οταν θα μετανιωσεις
θα ειναι αργα.
Φιλικα
Δαναη
DaNaI_13
DaNaI_13

Αριθμός μηνυμάτων : 33
Ημερομηνία εγγραφής : 25/01/2008
Ηλικία : 30
Τόπος : Καρδιτσάρα ΟΛΕ!

http://www.e-girl.gr

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΓΙΑ! ΣΕ ΟΛΟΥΣ! Empty Απ: ΓΙΑ! ΣΕ ΟΛΟΥΣ!

Δημοσίευση  Admin Σαβ Φεβ 02, 2008 1:25 am

Έρχεσαι και γράφεις σε Forum(αγορά ελληνιστί) που επιτρέπει να γράφουν ακόμα και άτομα που δεν θέλουν να γραφτούν. Δηλαδή πλήρες ελεύθερα και αναρχικά μπορούμε να πούμε διότι δεν έχεις από πάνω σου αρχή διότι δεν μπορώ να σε κάνω μπαν(κοινός πυξ-λαξ). Δεν έχει λογαριασμό βλέπεις.

Και αμέσως μόλις έστησα επιχείρημα στα κατηγορόσου και στις ύβρεις σου εναντίον μας. Εσύ μας κατηγόρησες ότι σου επιτεθκαμε επειδή έγραψες αντίθετα πράγματα από εμάς ενω στην πραγματικότητα εσύ επιτέθηκες σε μας από το πρώτη σου δημοσιοποιήση. Εχω το δικαίωμα να έσβηνα ότι έγραφες και να σε έκανα άφαντο , αλλά δεν το έκανα και εσύ μόνο που δεν το εκμεταλλευτικά για να μας πεις "αντι-ελευθεροτητες"....

και σχετικά με αυτά που είπες. Ένα θα πώ εγώ. Ο Ζυλιέν Φρουντ(όχι ο γνωστός Φρουντ) γράφει " Ενας πολιτισμός δεν υπάρχει παρά σε συγκριτική σχεσί με τους άλλους[..]Καθε μεγάλος πολιτισμός βασίζεται σε δύο προϋποθέσεις: θεωρεί τον εαυτό του ανώτερο αππο τού άλλους και επί πλέον ποαγκοσμίως"Οι Έλληνες είναι αυτοί που πρώτοι κωδικοποίησαν τις έννοιες αυτές , με τον Νόμο της Διαφοροποιήσεως.... Το "Πας μη έλλην βαρβαρός" δεν είχε ποτέ την έννοια της εχθρότητας ή της περιφρονήσεως , αλλά την έννοια της διαφοροποιήσεως...

Υ.Π. πήγαινε λίγο πιο βαθιά στην Αθήνα να δεις Πακιστανούς να κατουραν και να παίζουν με ποντίκια.
Admin
Admin
Admin

Αριθμός μηνυμάτων : 96
Ημερομηνία εγγραφής : 20/01/2008

https://mpoum.forumgreek.com

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΓΙΑ! ΣΕ ΟΛΟΥΣ! Empty Απ: ΓΙΑ! ΣΕ ΟΛΟΥΣ!

Δημοσίευση  Admin Σαβ Φεβ 02, 2008 1:30 am

όπως απ' όλους έχει καταδικαστεί η αποικιοκρατία , έτσι και τώρα απ' όλους πρέπει να καταδικαστεί η νέα αποικιοκρατία της λαθρομετανάστευσης. Το φυλετικό μίσος δημιουργείται απ' την αδιαφορία στην αρχή της εθνότητας , από την αδιαφορία για την φύση μας και όχι από κάποια παιδεία .
Admin
Admin
Admin

Αριθμός μηνυμάτων : 96
Ημερομηνία εγγραφής : 20/01/2008

https://mpoum.forumgreek.com

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΓΙΑ! ΣΕ ΟΛΟΥΣ! Empty ΑΝΥΠΟΣΤΑΤΟΣ Ο ΠΥΓΜΑΛΙΩΝ

Δημοσίευση  ΠΑΠΠΟΥΣ Σαβ Φεβ 02, 2008 4:33 am

Παιδιά,

επειδή έχω ζήσει στην Αγγλία, σας λέω ότι αυτά που λέει ο Πυγμαλίων είναι ΑΝΥΠΟΣΤΑΤΑ. Τώρα δεν έχω χρόνο αλλά μόλις βρώ θα γελιοποιήσω τα "επιχειρήματα" του.
Ίσως ο άνθρωπος να είναι και ξένος...

ΠΑΠΠΟΥΣ

Αριθμός μηνυμάτων : 8
Ημερομηνία εγγραφής : 25/01/2008
Ηλικία : 47
Τόπος : ΑΘΗΝΑΙ

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΓΙΑ! ΣΕ ΟΛΟΥΣ! Empty ΣΥΓΝΩΜΗ

Δημοσίευση  ΠΑΠΠΟΥΣ Σαβ Φεβ 02, 2008 4:59 am

Ζητώ συγνώμη όλους για την λέξη "γελιοποιήσω " που έγραψα στο προηγούμενο μήνυμα. Η σωστή λέξη είναι αντικρούσω. Ήταν μία απρέπεια.... Embarassed

ΠΑΠΠΟΥΣ

Αριθμός μηνυμάτων : 8
Ημερομηνία εγγραφής : 25/01/2008
Ηλικία : 47
Τόπος : ΑΘΗΝΑΙ

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΓΙΑ! ΣΕ ΟΛΟΥΣ! Empty Απ: ΓΙΑ! ΣΕ ΟΛΟΥΣ!

Δημοσίευση  Πυγμαλιω Σαβ Φεβ 02, 2008 10:18 am

3 ημερες δεν μπηκα και κοιτα να δεις τι εγινε. Very Happy
Σε ποιον να πρωτοαπαντησω?

Πρωτα στον αντμιν: Μεγαλη σου μαγκια να αφηνεις ενα μερος του φορουμ σε αυτους που δεν θελουν να γραφτουν ως μελη. Οκ. Το αλλο περι δικαιωματων να σβηνεις την αποψη καποιου αλλου την αφηνω ασχολιαστη γιατι σε αδικει. Αφου για αυτο το λογο το αφησες ξεκλειδωτο. Wink.
Δευτερον, ειπα οτι οι αποψεις σας ειναι χουντικες, φασιστικες κλπ. Δεν μειωσα κανενα. Αλλο να πεις ''βλακωδης'' η πραξη σου και αλλο ''εισαι βλακας δικε μου''. Εχει διαφορα τι να κανουμε. Τελος παντων εαν θιχτηκε καποιος τα παιρνω πισω και τα αντικαθιστω με το ''ακραιες''.

@κανενας:
Απο που εχεις το χαρισμα να στελνεις ανθρωπους στο διαολο και στην Παναγια. Εχω μερικους γνωστους. Να στους φερω? Rolling Eyes
Και αφου δηλωνεις αρχαιολατρης πως βρε αδελφε (λαθος συγγνωμη, εγω ειμαι τουρκος) πως και πιστευεις σε εβραικο Θεο αντι στο 12θεο? Αλλωστε οι αρχαιοι Υμων (εγω εχω αλλους τα ειπαμε) προγονοι ειχανε δικιο σε ολα. Wink
Οσον αφορα την αφαιμαξη των γονιων μου, να σε ενημερωσω πως εχουν αφησει ''τουτη την ατιμη κοινωνια'' απο τα 10 μου (αληθεια ξερεις που βρισκονται?). Στην Αγγλια σπουδασα με τις χορηγιες του αγγλικου κρατους (ΝΑι, δινουν δανεια, υποτροφιες σε ΑΛΛΟΔΑΠΟΥΣ, ΒΑΡΒΑΡΟΥΣ, ΒΡΩΜΙΑΡΗΔΕΣ κλπ) και την part-time απασχοληση (χωρις το αφεντικο μου να με εκμεταλλευεται). Wink
Τελος, στην Αμερικη (εαν γνωριζεις) υπαρχουν καποιες εκατονταδες χιλιαδες Ελληνες που διαφημιζουν με το καλυτερο τροπο την χωρα μας. Να τους συμπεριλαβουμε και αυτους στο ζωικο βασιλειο? Rolling Eyes

@ Δαναη_13:
Για τις προσβολες μου απαντησα προηγουμενως. Αλλα οταν καποια μελη εχουν ως αβαταρ συμβολα Χρυσης Αυγης, πιστευα πως για αυτους δεν θα ειναι προσβολη.

Επιπλεον, μακαρι το προβλημα της παιδειας να λυνοταν με ενα διαταγμα που θα απαγορευε στους αλλοδαπους να σηκωνουν την ελληνικη σημαια. Μακαρι. Επειδη, ομως σε πληροφορω πως εζησα και την εποχη που δεν υπηρχαν τοσοι πολλοι αλλοδαποι, το προβλημα υπηρχε απο τοτε. Οποτε αλλου ειναι τα αιτια.

Οσον αφορα τους πολυαριθμους αλλοδαπους μεσα στην ταξη, οντως δημιουργει προβλημα. Θα επρεπε να παρακολουθησουν καποια προκαταρκτικα μαθηματα και υστερα να ενταχθουν στα σχολεια. Ιδιαιτερα οταν προκειται για το Λυκειο. Δεν μπορει ο καθηγητης να εφαρμοσει σε μια ταξη μαθημα 2 ταχυτητων. Σωστα! Αλλα αυτο απεχει απο την λυση της απελασης.

Τελος για την εγκληματικοτητα πιστευω πως ετσι και ειμασταν πιο φιλικοι και λιγοτερο ξενοφοβικοι απεναντι τους δεν θα ειχαν την αναγκη να γκετοποιουνται. Εδωσαν δικαιωματα? Ναι. Δυστυχως, οι πρωτοι αλβανοφωνοι που ηρθαν δεν ηταν και τα καλυτερα παιδια (Prison Break).
Καποια στιγμη τα εφερε ετσι ο Θεος (@κανενας: ο εβραικος ντε) που ετυχε να εχω παρε δωσε με πληθος αλλοδαπων. Καχυποπτος εγω (με ειχαν ληστεψει 5-6 φορες αλλοδαποι στο δρομο), καχυποπτοι και αυτοι. Εχθρικος εγω, εχθρικοι και εκεινοι. Οποτε το γυρισα, φιλικος εγω, φιλικοι και εκεινοι. Οποτε αρχισα να συζηταω μαζι τους για τα προβληματα τους, τις αποψεις τους, για το πως τους αντιμετωπιζουν και πως αντιμετωπιζομαστε απο αυτους. Τοτε καταλαβα πως η αγωνια και η καχυποψια ενος αλλοδαπου σε μια ξενη χωρα ειναι τοσο μεγαλη που πολλες φορες δρα τελειως ''αντικοινωνικα''. Και εφτασε η στιγμη που το εζησα και εγω οταν ξενιτευτηκα. Ακριβως τα ιδια συναισθηματα ακριβως οι ιδιες αντιδρασεις.

Και για να σε αφησω να διαβασεις, εαν ζει καποιος παππους γιαγια που ηρθε απο την Μ.Ασια (προσφυγες, ξεριζωμος), ρωτας τους σε παρακαλω πως τους αντιμετωπισαν και πως τους αποκαλουσαν οι ομοεθνεις μας και γιατι τελικα συνανταμε εως και σημερα προσφυγικες περιοχες ή ακομα και προσφυγικα χωρια? Wink

(ΥΓ: Σιγα μην παω να ζησω αλβανια. Για ποιο λογο σε ενα υποαναπτυχτο κρατος με ανθρωπους πολυ πιο ξενοφοβικους απο εμας. Παλι καλα που υπαρχει και ο Αναστασιος Αλβανιας και διατηρει την ομαλη λειτουργια της εκει κοινωνιας φερνοντας κοντα τους 2 πολιτισμους. Μαλλον και αυτος πρεπει να ειναι ακροαριστερος - αναρχοαυτονομοκομμουνιστης για να συναναστρεφεται με βρωμιαρηδες - αλλοδαπους)

@αντμιν (once again) :

ειπες '' Μάλιστα. θεωρείς τον χαρακτηρισμό "Βάρβαρος" ναζιστικό. αυτόν τον χαρακτηρισμό τον χρησιμοποίησαν πρώτοι οι αρχαίοι έλληνες και με χειρότερη σημασία απο την σημερινή''

και μετα λες:'' Το "Πας μη έλλην βαρβαρός" δεν είχε ποτέ την έννοια της εχθρότητας ή της περιφρονήσεως , αλλά την έννοια της διαφοροποιήσεως...''

Επειδη δεν ειμαι τοσο διαβασμενος με την Αρχαια ελληνικη ιστορια, ποιο απο τα 2 που γραφεις ισχυει τελικα? Rolling Eyes


@παππους:

Προσοχη μην μολυνθει ο υπολογιστης σου απο τον Βρωμιαρη ξενο.
Περιμενω να μας πεις τις εμπειριες σου και να με γελιοποιησεις ή γελοιοποιησεις ή αντικρουσεις τα ανυποστατα τα οποια εγραψα (μαλλον εζησα και εσυ ησουν εκει για να με διαψευσεις)



Μεγαλο σεντονι. Χαρα στο κουραγιο σας εαν το διαβασατε ολο Very Happy

Πυγμαλιω
Επισκέπτης


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΓΙΑ! ΣΕ ΟΛΟΥΣ! Empty Απ: ΓΙΑ! ΣΕ ΟΛΟΥΣ!

Δημοσίευση  Admin Σαβ Φεβ 02, 2008 2:29 pm

*Δεν διαβασά όλα όσα έγραψες.

Γενικά θεωρώ φαύλο κύκλο αυτό που κάνουμε. κάνουμε συζήτηση για την συζήτηση, λόγος να γίνεται.

Πρώτα απ' όλα ,πήρες πίσω αυτά που είπες για μάς, και το άλλαξες με την λέξη ακραιοι. Τα εισαγωγικά δεν ξέρω τη συμβολίζουν και τα αγνοώ . Αν θέλεις ας το διευκρινήσεις.Τώρα στην ουσία. Η ιδεολογίες δεν είναι ΠΟΣΌΤΗΤΕΣ! δεν είναι τυρί που θα βάλουμε λίγο , πολύ λίγο , παρα πολύ , πολύ , δεν είναι νερό που θα βάλουμε πολύ ή όχι. ΕΊΝΑΙ ΠΟΙΌΤΗΤΑ. Δηλαδή ή είσαι έγκυος ή δεν είσαι. Συνεπώς δεν υπάρχουν ακραίες ιδεολογίες.

Οι αρχαίοι Έλληνες πίστευαν στην μηδαμινότητα όλων των άλλων πολιτισμών. και ανα γράφει ο φρουντ "Καθε μεγάλος πολιτισμός βασίζεται σε δύο προϋποθέσεις: θεωρεί τον εαυτό του ανώτερο απο τού άλλους και επί πλέον παγκοσμίως"

Δεν θα κάθομαι να απαντάω σε κάθε τι , σοφισμά ή "εξυπνάδα" λές. Έχω πολλά σοβαρότερα να κανώ
Admin
Admin
Admin

Αριθμός μηνυμάτων : 96
Ημερομηνία εγγραφής : 20/01/2008

https://mpoum.forumgreek.com

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΓΙΑ! ΣΕ ΟΛΟΥΣ! Empty Απ: ΓΙΑ! ΣΕ ΟΛΟΥΣ!

Δημοσίευση  DaNaI_13 Κυρ Φεβ 03, 2008 4:03 am

Συμφωνω το θεμα πηρε μεγαλη εκταση.Θα ηταν καλυτερο να το σταματησουμε εδω.
Δεν μπορουμε ουτε θελουμε ουτε πρεπει να προσπαθουμε να αλλαξουμε αυτα που πιστευει καποιος.
Ας σταματησει εδω το θεμα γτ το τοπικ καταντησε ακυρο.
DaNaI_13
DaNaI_13

Αριθμός μηνυμάτων : 33
Ημερομηνία εγγραφής : 25/01/2008
Ηλικία : 30
Τόπος : Καρδιτσάρα ΟΛΕ!

http://www.e-girl.gr

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΓΙΑ! ΣΕ ΟΛΟΥΣ! Empty Απ: ΓΙΑ! ΣΕ ΟΛΟΥΣ!

Δημοσίευση  Kanenas Δευ Φεβ 04, 2008 1:51 am

Πυγμαλίων το να σου δώσω μια ευχή ή μια κατάρα δεν αποτελεί χάρισμα. Δεύτερον ο εβραϊκός θεός που λες, ήταν Έλληνας, αν γράψανε οι Κρόνιοι εβραίοι όπως θέλουν την ιστορία και τον οικειοποιήθηκαν είναι άλλο θέμα. Πιστεύω και στο Δία και στον Ιησού γιατί έχουνε κοινό Πατέρα, τότε τον Υιό τον λέγανε Δία και τον αντίπαλο του Κρόνο, τώρα τους λένε Ιησού και Σατανά, δεν θα επεκταθώ περαιτέρω.
Οι Έλληνες διαφημίζουν όπως λες με το καλύτερο τρόπο την Ελλάδα διότι προσφέρουν και πολιτισμό και επίπεδο ζωής. Η πλειοψηφία των Ελλήνων μεταναστών σε κάθε απόπειρα τους μεγαλούργησαν, δεν αφαίμαξαν απλά τα χρήματα του εκάστοτε κράτους. Οι Έλληνες τηρούν τους στοιχειώδεις κανόνες υγιεινής και υγείας με αποτέλεσμα να μην προκαλούν αποστροφή στους συνανθρώπους τους. Δεν ξύπνησα ένα πρωί και είπα «τι βρωμάει, τι βρωμάει, είναι ο αλβανός!» περνάνε από δίπλα μου, οι γειτονιές, για να μην πω τα γκέτο τους είναι απλησίαστα. Και δεν βρωμάει ο κάθε ξένος, συγκεκριμένες ράτσες είναι...
Αν η συμπεριφορά της αλλοδαπόμαζας ήταν αρεστή, στο περιβάλλον που ήρθανε να ζήσουν χωρίς να ρωτήσουν το ξενοδόχο, γιατί να υπάρχουν αντιδράσεις; Εσύ συμπεριφέρεσαι άσχημα σε κάποιον που σου συμπεριφέρθηκε όμορφα; Εγώ όχι και πιστεύω ότι αυτή η στάση αποτελεί κοινή λογική των ενάρετων ανθρώπων. Το σκυλί δεν δαγκώνει το χέρι που το ταΐζει, αυτός που το κάνει, είναι χειρότερο ζώο από το συμπαθητικό τετράποδο, και επειδή ο άνθρωπός που συμπεριφέρεται χειρότερα από ζώο, ασεβεί κατά του Θεού, ασεβεί κατά της φύσης και τέλος κατά του τίτλου «άνθρωπος», συνιστάται η απομόνωση αυτών το περιπτώσεων για να μην πω η εξόντωση τους.
Η πλειοψηφία του λαού αποδοκιμάζει τον αριθμό των αλλοδαπών και γι αυτό δεν γίνονται και δημοσκοπήσεις με αυτό το θέμα, ή δεν παίρνουν τη προβολή που τους αρμόζει. Οι μόνοι που επιθυμούν την παρουσία των αλλοδαπών στη χώρα, είναι αυτοί που τους εκμεταλλεύονται και οι πλανεμένοι από την ιδέα ότι είναι δυνατή η αρμονική συνύπαρξη εντελώς διαφορετικών πολιτισμών κάτω από την ίδια στέγη.
Σήμερα επικρατεί ο φασισμός της αριστεράς. Όποιος δεν είναι μαζί μας είναι εναντίον μας διατυμπανίζουν άτομα σαν εσένα αποδίδοντας χαρακτηρισμούς που η πλειοψηφία της κοινής γνώμης έχει συνδέσει με αρνητικά συναισθήματα (φασίστας, ακραίος, χουντικός...) και τι ειρωνεία, αυτές οι τακτικές χρησιμοποιούνται από αυτούς που σημαία τους έχουν την ανοχή στην διαφορετικότητα. Έχουν δηλαδή το δικαίωμα να είναι διαφορετικοί μέσα στα πρότυπα που εσείς ορίζετε. Μπορώ να πω δηλαδή αυτό που λες εσύ με διαφορετικά λόγια, αλλά αν εκφράσω εντελώς αντίθετη άποψη παύει η ανοχή και αρχίζουν οι χαρακτηρισμοί.
Υπάρχουν πολλά site θολοκουλτουριάρηδων (πχ indymedia) που μπορείς να πας και να βρείς πολλούς να συμφωνήσουν μαζί σου, αντί αυτού όμως , εσύ προτιμάς να έρθεις εδώ και να αποδόσεις χαρακτηρισμούς στην διαφορετική γνώμη. Ψάχνεσαι; Σε ενοχλεί αυτό το «διαφορετικό»;
Δεν θα στείλω στον αγύριστο, θα σε στείλω στα καλά του θεού, άνθρωποι είμαστε και κάνουμε λάθη γι αυτό δεν σε καταδικάζω, αν συνεχίσεις όμως, σημαίνει ότι θέλεις να δημιουργήσεις πρόβλημα εκεί που δεν υπάρχει. Αυτή η σελίδα που έρχεσαι σήμερα και γράφεις υπάρχει γιατί η ανοχή στην διαφορετικότητα που επικρατεί μέχρι σήμερα παίζει με την καλή θέληση των ανθρώπων και από καλοθελητές τους μετατρέπει σε μαλάκες.
Τέλος η ανωνυμία του ίντερνετ είναι σπουδαίο πράγμα, διατηρώ τις επιφυλάξεις μου προς την δακρύβρεχτη σου ιστορία γιατί και εγώ μπορώ να πω μια παρόμοια χωρίς να υπόκειμαι σε κάποιο έλεγχο: «πούλαγα χαρτομάντιλα για να πληρώνω το ενοίκιο του τάφου των γονιών μου απο 8 χρονών και έτρωγα ποντίκια για να ζήσω κτλ κτλ»
Αυτά τα λίγα...

Kanenas
Επισκέπτης


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΓΙΑ! ΣΕ ΟΛΟΥΣ! Empty Απ: ΓΙΑ! ΣΕ ΟΛΟΥΣ!

Δημοσίευση  Πυγμαλιω Δευ Φεβ 04, 2008 9:36 am

@κανενας:

ειπες: Τέλος η ανωνυμία του ίντερνετ είναι σπουδαίο πράγμα, διατηρώ τις επιφυλάξεις μου προς την δακρύβρεχτη σου ιστορία γιατί και εγώ μπορώ να πω μια παρόμοια χωρίς να υπόκειμαι σε κάποιο έλεγχο: «πούλαγα χαρτομάντιλα για να πληρώνω το ενοίκιο του τάφου των γονιών μου απο 8 χρονών και έτρωγα ποντίκια για να ζήσω κτλ κτλ

Shocked Shocked Shocked Shocked




Οτι θα το ευτελιζες και αυτο δεν το περιμενα. ΕΛΕΟΣ ρε φιλε. ΕΛΕΟΣ.



Επειδη μετα απο αυτο το ποστ του κανενα, δεν εχω ορεξη να απαντησω σε τιποτα, σεβομαι την θεση του Αντμιν και της Δαναης και αποχωρω.

Σας ευχαριστω για την φιλοξενια.

Πυγμαλιω
Επισκέπτης


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΓΙΑ! ΣΕ ΟΛΟΥΣ! Empty Χαιρετώ Συναγωνιστές.

Δημοσίευση  ΛΑ.Ο'.Σ. Τρι Μαρ 18, 2008 3:41 pm

Ομολογώ,οτι αν και ήθελα πολύ ο Γ.Καρατζαφέρης,εκτός από τα Πανεπιστήμια όπου έχει φοιτητές,όπως την Φ.Ο.Σ. δηλαδή Φοιτητική Οργάνωση Συναγερμού και ασφαλώς είμαι μέλος χαχαχαχαχα,διάβασα οτι αν και κάποιοι από σας είναι Καρατζαφερικοί και στηρίζεστε από την ΝΕ'.Ο.Σ. του ΛΑ.Ο'.Σ.,εντούτοις δεν είστε του κόμματος και στεναχωρέθηκα κλαψ κλαψ κλαψ!!!'Ομως όταν είδα την Ιδρυτική σας Διακήρυξη και διάβασα λίγα μηνυματάκια σας,ΧΑΡΗΚΑ για την Ιδεολογία σας!!!Οπότε,ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ,έστω και ΜΗ ΚΟΜΜΑΤΙΚΟΙ,χαίρομαι που η Ελληνική Νεολαία,ΟΡΓΑΝΩΝΕΤΑΙ!!!Μία ερώτηση και συγνώμη,αλλά είναι ειλικρινής και καλοπροαίρετη:Μήπως έχετε κάποια σχέση με το Μ.Π.Α.Μ???Μήπως σας παρακίνησε εκείνο,να ονομάσετε την Κίνησή σας,Μ.Π.Ο.Υ.Μ.???Μην με παρεξηγήσετε.Ρωτάω,επειδή έτυχε να γνωρίσω το Μ.Π.Α.Μ. και μόλις έμαθα για Μ.Π.Ο.Υ.Μ. το ξαναθυμήθηκα.Να έχετε όλοι,υγεία,ευλογία και οικογενειακή ευτυχία!!!Εύχομαι ολόψυχα,ο Θεός,μαζί σας!!!ΟΡΘΟΔΟΞΙΑ+ΕΛΛΗΝΙΣΜΟΣ+ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ=ΑΘΑΝΑΤΕΣ ΑΞΙΕΣ!!! και

ΛΑ.Ο'.Σ.
Επισκέπτης


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΓΙΑ! ΣΕ ΟΛΟΥΣ! Empty Υ.Γ.

Δημοσίευση  ΛΑ.Ο'.Σ. Τρι Μαρ 18, 2008 3:45 pm

και

ΛΑ.Ο'.Σ.
Επισκέπτης


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΓΙΑ! ΣΕ ΟΛΟΥΣ! Empty Απ: ΓΙΑ! ΣΕ ΟΛΟΥΣ!

Δημοσίευση  ΛΑ.Ο'.Σ. Τρι Μαρ 18, 2008 3:46 pm


ΛΑ.Ο'.Σ.
Επισκέπτης


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΓΙΑ! ΣΕ ΟΛΟΥΣ! Empty Προσπαθώ να γράψω Αγγλικά και δεν μπορώ!!!

Δημοσίευση  ΛΑ.Ο'.Σ. Κυρ Μαρ 23, 2008 5:59 am


ΛΑ.Ο'.Σ.
Επισκέπτης


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΓΙΑ! ΣΕ ΟΛΟΥΣ! Empty Απ: ΓΙΑ! ΣΕ ΟΛΟΥΣ!

Δημοσίευση  ΑΝΤΙΡΑΤΣ Σαβ Μάης 17, 2008 12:03 pm

ΠΥΓΜΑΛΙΩ,ΕΧΩ ΚΑΤΙ ΠΑΚΙΣΤΑΝΟΥΣ ΠΟΥ ΔΕΝ ΞΕΡΟΥΝ ΠΟΥ ΝΑ ΜΕΙΝΟΥΝ ΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ,ΠΕΣ ΠΟΥ ΜΕΝΕΙΣ ΝΑ ΣΟΥ ΤΟΥΣ ΣΤΕΙΛΩ.

ΑΝΤΙΡΑΤΣ
Επισκέπτης


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΓΙΑ! ΣΕ ΟΛΟΥΣ! Empty ακουστε και αυτο

Δημοσίευση  κατοικος Τρι Μάης 20, 2008 12:19 pm

βρισκομαι εδω μονο για να συζητησω...
χαιρομαι που μου δινεις την δυνατοτητα να πω την γνωμη μου χωρις να εγγραφω...
διαβασα το φορουμ σας οπως εχω διαβασει το φορουμ του νεος (αν και οι αποψεις μου ειναι στην αλλη ακρη απο τις δικες σας...)
αυτο που παρατηρω ειναι ο φοβος για το διαφορετικο...βγαινει το καθε μελος του φορουμ και λεει τα βιωματα του...ε και?αποτελουν αντιπροσοπευτικα για ολη την κοινωνια?και εμενα με τραμπουκιζαν ελληνες στο δημοτικο...και?επρεπε να μισισω την φυλη μου?
ποτε δωσατε την ευκαιρια στους αλλοδαπους να μας αποδειξουν την αξια τους?μια ζωη ατομα σαν και εσας τους κοροιδευουν τους βριζουν και τους χτυπουν...ποια η λογικη αντιδραση?δημιουργια κλικων μεταξυ τους...
επισης παρατηρω μια τεραστια προγονοπληξια...εκει απαντηση θα βρειτε σε ολα τα αντικειμενικα ιστορικα βιβλια...
τελος θα σχολιασω την φασιστικη προσπαθεια καποιου μολοσου να μαζευτουν τα τηλεφωνα και οι διευθηνσεις καθηγητων που το μονο που εκαναν ηταν να διδαξουν μια διαφορετικη οπτικη γωνια...για να κανεις τι φιλε μολοσε?να πας να τους συνετισεις?ανοιχτε τα αυτια σας στο διαφορετικο και ανδεν σας αρεσει αποριψτε το...
περιμενω απαντισεις... Smile

κατοικος
Επισκέπτης


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Σελίδα 1 από 2 1, 2  Επόμενο

Επιστροφή στην κορυφή


 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης