Μ.Π.Ο.Υ.Μ.
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

Να γιατί η 'Aλφα Βήτα μας δεν είναι τυχαία..

2 απαντήσεις

Πήγαινε κάτω

Να γιατί η 'Aλφα Βήτα μας δεν είναι τυχαία.. Empty Να γιατί η 'Aλφα Βήτα μας δεν είναι τυχαία..

Δημοσίευση  Menelaos Δευ Ιαν 28, 2008 1:30 am

"Η διαδοχή των γραμμάτων στην πλήρη εκφώνηση τους δεν είναι καθόλου τυχαία αλλά πίσω από αυτήν υπολανθάνει μία πλήρης γραμματική, συντακτική και νοηματική συνέχεια, ανωτέρας συλλήψεως. Σύμφωνα με αυτήν την γνωστή μας εκφώνηση, τα ελληνικά γράμματα (αφού προσθέσουμε και το εξαφανισμένο σήμερα έκτο γράμμα: Στίγμα) ακούγονται και γράφονται ως εξής:

ΑΛΦΑ-ΒΗΤΑ-ΓΑΜΑ-ΔΕΛΤΑ-ΕΨΙΛΟΝ-ΣΤΙΓΜΑ-ΖΗΤΑ-ΗΤΑ-ΘΗΤΑ-ΙΩΤΑ- ΚΑΠΠΑ-ΛΑΜΒΔΑ-ΜΙ-ΝΙ-ΞΙ-ΟΜΙΚΡΟΝ-ΠΙ-ΡΟ-ΣΙΓΜΑ-ΤΑΥ-ΥΨΙΛΟΝ-ΦΙ-ΧΙ-ΨΙ-ΩΜΕΓΑ.

Αποκωδικοποιώντας την γνωστή αυτή διάταξη, που έγινε σύμφωνα με τις αρχές της Ερμητικής φιλοσοφίας, έχουμε τα ακόλουθα:
ΑΛ ΦΑ, ΒΗ ΤΑ ΓΑ, (Α)ΜΑ ΔΕ (Ε)Λ ΤΑ ΕΨ ΙΛΩΝ, ΣΤ(Η) ΙΓΜΑ, ΖΗ ΤΑ, Η ΤΑ, ΘΗ ΤΑ
ΙΩΤΑ ΚΑ ΠΑΛΑΜ, ΔΑ, ΜΗ ΝΥΞ Η, Ο ΜΙΚΡΟΝ, ΠΥΡΟΣ ΙΓΜΑ ΤΑΦΥ (Ε)Ψ ΙΛΩΝ,
ΦΥ ΨΥΧΗ Ο ΜΕΓΑ.

Εν συνεχεία, αφού προσθέσουμε τα εννοούμενα συνδετικά και ρήματα που
παραλείπονται, έχουμε την ανάδυση μιάς θαυμάσιας κοσμογονικής
προσευχής - επίκλησης προς την πηγή του φωτός.

ΑΛ ΦΑ, ΒΗ ΤΑ ΓΑ!
ΑΜΑ ΔΕ ΕΛ ΤΑ ΕΨΙΛΩΝ,
ΣΤΗ ΙΓΜΑ ΚΑΤΑ ΠΑΛΛΑΝ ΔΑ
(ΙΝΑ) ΜΗ ΝΥΞΗ, Ο ΜΙΚΡΟΝ (ΕΣΤΙ)
ΠΥΡΟΣ (ΔΕ)
ΙΓΜΑ ΤΑΦΗ ΕΨΙΛΩΝ, ΦΥ(ΟΙ) ΨΥΧΗ,
Ο ΜΕΓΑ (ΕΣΤΙ).

Η ΣΗΜΑΣΙΑ ΤΗΣ:

Αλ=Ο νοητός ήλιος
Φα-ος=Το φως
Βη=προστακτική του ρήματος βαίνω (βαδίζω, έρχομαι)
Τα=Δοτική άρθρου δωρικού τύπου τη, εις την
Γα=Γη (δωρικός τύπος)
Αμα=(επιρρ.) συγχρόνως
Έλ= ο ορατός Ήλιος, ο Ερχόμενος
Έψ=ρήμα έψομαι, εψ-ημένος, ψημένος.
Ιλών=Ιλύς (ουσιαστικό), λάσπη, πηλός
Στή=προστακτική ρήματος ίστημι.
Ίγμα=καταστάλαγμα, απόσταγμα.
Ζή=προστακτική ρήματος ζω.
Η=υποτακτική ρήματος ειμί, είμαι
Θη=προστακτική ρήματος θέτω.
Ιώτα=τα ίωγα, τα Εγώ.
Παλάν=Ρήμα πάλλω (δονούμαι, περιστρέφομαι) επίθετο
παλλάς-πάλλουσι,περιστρεφόμενη (πρβλ: Παλλας Αθηνά).
Δά=άλλος τύπος της Γα, Γης (πρβλ: Δαμήτηρ, Δημήτηρ,
Δήμητρα=Μητέρα γη).
Νύξ=νύκτα.
Ο=το οποί! ο, που
Φυ(οι)=ευκτική ρήματος φύω (φυτρώνω, αναπτύσσομαι).
Ψυχή
Ω Μέγα.

ΜΕ ΛΙΓΑ ΛΟΓΙΑ...

Νοητέ Ήλιε(Αλ), εσύ που είσαι το φως, έλα στη γη. Και εσύ Ορατέ Ήλιε(Ελ), ρίξε τις ακτίνες σου στην λάσπη (πυλός) που ψήνεται (που βρίσκεται σε κατάσταση αναβρασμού).
Κι ας γίνει ένα καταστάλλαγμα (μία ξηρά) για να μπορέσουμε εμείς να ζήσουμε, να υπάρξουμε και να σταθούμε πάνω στη γη. Ας μην επικρατήσει το σκότος, που είναι το μικρόν (η συρρίκνωσή μας) και κινδυνεύσει να ταφεί (να σβήσει, να χαθεί) το καταστάλλαγμα του πυρός μέσα στην αναβράζουσα λάσπη και ας αναπτυχθεί τελικά η ψυχή, που είναι το μέγιστο (η απεραντοσύνη μας), το σημαντικότερο όλων!
Menelaos
Menelaos

Αριθμός μηνυμάτων : 17
Ημερομηνία εγγραφής : 25/01/2008
Τόπος : Χανιά

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Να γιατί η 'Aλφα Βήτα μας δεν είναι τυχαία.. Empty Απ: Να γιατί η 'Aλφα Βήτα μας δεν είναι τυχαία..

Δημοσίευση  Admin Δευ Ιαν 28, 2008 5:44 am

Για αυτό που έγραψες να ξέρεις πως δεν είναι βεβαιωμένο ότι ισχύει και δεν είναι εφεύρεση ..... όπως και δεν είμαι σίγουρος άν υπάρχουν πράγματι όλες αυτές οι λέξεις.

Πάντως υπάρχουν πολλοί τρόποι , ίσος χιλιάδες να αποδείξεις το μεγαλείο της Ελληνικής γλώσσα
Admin
Admin
Admin

Αριθμός μηνυμάτων : 96
Ημερομηνία εγγραφής : 20/01/2008

https://mpoum.forumgreek.com

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Να γιατί η 'Aλφα Βήτα μας δεν είναι τυχαία.. Empty Απ: Να γιατί η 'Aλφα Βήτα μας δεν είναι τυχαία..

Δημοσίευση  Menelaos Τρι Ιαν 29, 2008 7:53 pm

Admin εγώ φύκια δεν δίνω αν θέλεις ψάξε τις λέξεις και τη σημασία τους, τώρα δεν θα εξηγήσω την φιλοσοφία που τις παράγει προς σεβασμό της γνώσης, όχι τίποτα άλλο, κάνουν και βάρβαροι βόλτες εδω μέσα.
Είς το επανειδήν
Menelaos
Menelaos

Αριθμός μηνυμάτων : 17
Ημερομηνία εγγραφής : 25/01/2008
Τόπος : Χανιά

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Να γιατί η 'Aλφα Βήτα μας δεν είναι τυχαία.. Empty Απ: Να γιατί η 'Aλφα Βήτα μας δεν είναι τυχαία..

Δημοσίευση  Admin Τετ Ιαν 30, 2008 12:05 am

Menelaos έγραψε:Admin εγώ φύκια δεν δίνω αν θέλεις ψάξε τις λέξεις και τη σημασία τους, τώρα δεν θα εξηγήσω την φιλοσοφία που τις παράγει προς σεβασμό της γνώσης, όχι τίποτα άλλο, κάνουν και βάρβαροι βόλτες εδω μέσα.
Είς το επανειδήν

Aν δεν δίνεις φύκια , τότε έχω το δικαίωμα να πιστεύω ότι δεν τα έχεις κιόλας ξέρεις.....
Admin
Admin
Admin

Αριθμός μηνυμάτων : 96
Ημερομηνία εγγραφής : 20/01/2008

https://mpoum.forumgreek.com

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επιστροφή στην κορυφή

- Παρόμοια θέματα

 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης